Jump to content
×
Are you looking for the BariatricPal Store? Go now!

Has anyone found their grocery bill.....



Recommended Posts

I wish!!! I have two adult sons living at home for the summer. My bill doubled..... Damn.

Share this post


Link to post
Share on other sites

For my family, the difference for us is whether or not we eat out. If I cook at home, it is definitely more costly to cook healthy meals than the cheaper meat and potato or Pasta dishes. But, even those costly healthy meals are MUCH cheaper than our monthly food bill for those months that we eat out several times a week (and unfortunately, that has been a norm for us for quite some time.) Since school will be out this week, I'll be a cooking fool. Guess I can put that money away for a new back to school wardrobe!!:confused_smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Yes! Me too.

I do not buy diet foods anymore, either.

I do not have the deisre to purchase any more shakes, pills, plans, etc.

Plus I can buy food for a family of three and it will feed my family of 4.

And as an added bonus...I don't eat out as much anymore and that's saving me a ton.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maybe it's me, or maybe after I'm banded I'll be spending less. I start my pre-op diet tomorrow and I went shopping today for hopefully the next 2-3 weeks. I got to the register and had spent a little over $100 bucks. I have no idea how, I noramlly only spent $80-90 bucks for 2 weeks worth of food. I did buy these 1/2 cup storage containers to bring lunch to work. And a few measuring cups. I'm a little depressed now, $100 bucks is alot for food and all I bought was liquid stuff (yogurt, Jello, broth, Water, etc...) Oh well, only time will tell, if I spent less after I'm banded.

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK here is my truth.

I ate out at Breakfast out 5 times a week 5 dollars = 25/week

lunch out every day about 10 dollars = 70/week

dinner was out at least 5 times a week 15 dollars = 75/week

Then I would buy groceries for home about 30 every week

I spent 200 every week on food. Now I spend 50 every week on food.< /p>

I live alone so I dont buy for anyone but myself.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Trending Products

  • Trending Topics

  • Recent Status Updates

  • Recent Topics

  • Hot Products

  • Sign Up For
    Our Newsletter

    Follow us for the latest news
    and special product offers!
  • Together, we have lost...
      lbs

    PatchAid Vitamin Patches

    ×