TRexMom6525 60 Posted June 8, 2015 That's right... A healthy market with serve yourself foods that you pay for by weight. Put a table spoon of two high Protein foods and a teaspoon of chick peas ( plenty for us right) In the past lunch was at least $7 at this high end market but I put it up on the scale to pay and the cashier said "1.68... Is that enough lunch for you dear?" I knew it was plenty and loved my new found weighing food advantage! We " losers" make out like bandits with this type of market! I encourage you all to find one of these near you if you have to eat out sometimes for lunch at work - fun, healthy and economical???? Share this post Link to post Share on other sites
freelee 128 Posted June 9, 2015 Great idea! I never thought of it, but am looking forward to going to Whole Foods to the food bar in a few months to check out your strategy. Novel idea for an answer to eating out. Thanks Share this post Link to post Share on other sites
coloradosnyder 11 Posted June 9, 2015 I told my wife the other day when we went out if she bought Breakfast and I had my soft foods I said look at it this way it's like having a two for one in the morning for breakfast it's much cheaper if the same as a whole lot of money the last two weeks Share this post Link to post Share on other sites
TRexMom6525 60 Posted June 10, 2015 Agreed, I traveled all day for work and spent $$ on lots of little things that added up. Bagels, coffee, late afternoon coffee drinks, .... We are amazed with the hundreds, yes hundreds of dollars we save each month so far now days. And the grocery bill has decreased - I buy a piece of fish now and it lasts 3/4 nights for dinner.< /p> Share this post Link to post Share on other sites